reklam

Bolat’tan Alman şirketlerine ‘Türkiye’de yatırım’ daveti

Temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya’nın başşehri Berlin’de Alman ve Türk iş insanları ile görüşmeler yapan Bakan Bolat, bu ülkedeki temaslarına ve Türkiye-Almanya bağlantılarına yönelik açıklama yaptı.

Bolat, Almanya’nın Türkiye ile tarihi, siyasi ve ekonomik bağlantıların en güçlü olduğu ülkelerin başında geldiğini kaydederek, şöyle devam etti:

“Burada 3,5 milyon değerli vatandaşlarımızın varlığı da Türkiye-Almanya bağlantılarında çok özel bir yer alıyor. Yaklaşık 63 yıl oldu. Türk vatandaşlarımız, gurbetçilerimiz Almanya’da çalışma hayatına atıldılar ki bugün artık yaklaşık 500 bin istihdam oluşturan, 100 bin Türk işletmesi yılda 50 milyar avro ciro üretim yaparak Alman iktisadına önemli katkıda bulunuyor. Tıpkı vakitte Türkiye ile Almanya ortasında da 3,5 milyon gurbetçimiz çok değerli bir bağ oluşturuyor. Ticarette, yatırımda, turizmde ve hizmetler dalında onların aracılığıyla Türkiye-Almanya alakaları büyük bir ivme yakaladı.”

“Almanya, ihracatımızda birinci sırada”

reklam

Bakan Bolat, Almanya’nın 21 milyar dolarla Türkiye’nin ihracatında birinci sırada olduğunu belirterek, bu ülkenin Türkiye’nin ithalatında 28 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

Ömer Bolat, “İki ülke ortasındaki ticaret 50 milyar dolar hududuna geldi. İki ülkenin başkanları, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Şansölyesi, geçen Kasım ayındaki Berlin ziyaretinde 60 milyar dolarlık bir amaç ortaya koymuşlardı. Biz de bu amaca ulaşmak için çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile bağlantılarında Almanya’nın çok kıymetli bir yer oluşturduğunu vurgulayan Bolat, şu tabirleri kullandı:

“Türkiye, Avrupa Birliği’nin 6’ncı büyük ticaret ortağı pozisyonunda, 211 milyar dolar karşılıklı ticaretimiz var. Ve bu baş başa denk bir ticaret. AB’ye 105 milyar dolar bizim ihracatımız var. AB’den ise 106 milyar dolar ithalatımız var. AB ile Gümrük Birliğimizi daha çağdaşlaştırmak ve hizmetler kesimine genişletmek istiyoruz. Bu bahiste Almanya’nın Avrupa Kurulu Başkanlar Tepesi’nde dayanağını bekliyoruz. AB ile ilgilerimizi ilerletme konusunda çalışmalarımız devam ediyor.”

“Türkiye’ye yönelik ağır bir ilgi var”

Bakan Bolat, Almanya ziyaretinde görüştüğü iş beşerlerine Türkiye’ye yatırım konusunda bildiriler verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Dünkü toplantılarda Alman iş adamlarına Türkiye’nin en emniyetli ve en sağlam tedarik zinciri, lojistik zinciri ve üretim kalitesi manasında birinci sırada yer alan bir ülke olduğunu iletisini verdim. Çok özel yatırım teşviklerimiz olduğunu, yabancı yatırımcıların Türk yatırımcılar ile ortasında rastgele bir negatif ayrımcılık olmadığını ortaya koyduk. Gerek Kovid-19 periyodu, gerekse Rusya-Ukrayna savaşı Türkiye’nin üretim, ihracat, tedarik zinciri ve lojistik alandaki muvaffakiyetini Avrupalı müteşebbislere gösterdi. O nedenle Türkiye’ye yönelik ağır bir ilgi var.”

Bolat, Alman iş dünyasında, bütün Batılı iş dünyasında, Amerikalılarda ve Körfez ülkelerinde bu ilgiyi gördüklerini kaydederek, “Sürekli olarak Türkiye’ye geliyorlar, araştırıyorlar, soruşturuyorlar. Biz gittiğimizde soru bombardımanına tutuyorlar. Ve zati yatırımlarda da bir artış eğilimi var. Son 20 yılda 262 milyar dolarlık direkt yatırım Türkiye’ye geldi. Bu Türkiye’nin başarısı” diye konuştu.

Türkiye’deki yabancı firma sayısında 80 bine ulaştıklarını lisana getiren Bolat, “Bu, rekabeti artırdı ve ülkemize teknoloji, yatırım, istihdam getirdi. İhracat kapıları açtı. Döviz girdisi sağladı. Daha fazlası için de efor sarf ediyoruz” dedi.

“Almanya-Türkiye münasebetleri için önümüzdeki devir parlak olacak”

Ticaret Bakanı Bolat, 2024’ün Türkiye-Almanya Diplomatik bağlarının 100. yıl dönümüne denk geldiğini belirterek, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Alman Cumhurbaşkanı birkaç ay içinde Türkiye’ye gelecek. Alman iş dünyası kendisine eşlik edecek. Alman iş dünyası dostlarımızı Türkiye’ye yatırımlara bekliyoruz. Bütün fırsatlar, iş imkanları önlerinde. Türk iş dünyası ile yapacakları iştiraklerle çok daha büyük fırsatlar elde edebilecekler. Türkiye çok muteber, güçlü, güçlü bir iktisada ve güçlü bir iç piyasaya sahip. Almanya-Türkiye münasebetleri için önümüzdeki devir parlak bir periyot olacak.”

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/bolat-tan-alman-sirketlerine-turkiye-de-yatirim-cagrisi-2349350

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!