reklam

Barcelona’daki fuarda ilgi elektrikli uçan arabada

Fira Gran Via Fuar Merkezi’nde düzenlenen aktiflikte, Türkiye’den 32 şirket stant açtı. Fuarda Türkiye’nin ulusal iştirakini İstanbul Ticaret Odası (İTO) organize ediyor.

MWC Barselona, 200 ülkeden aygıt imalatçıları, teknoloji sağlayıcıları, taşınabilir operatörler, içerik sahipleri ve teknolojinin geleceğiyle ilgilenen profesyoneller için 2024’ün merakla beklenen teknoloji, irtibat ve ticaret aktiflikleri ortasında yer alıyor.

MWC Barselona bu yıl da taşınabilir teknolojilerinin fenomen yükselişine sahne oluyor. Fuarda 5G, bulut ağı (cloudnet), ileri yapay zeka (AI), her şeyin interneti (IoE), teknolojinin ufku (Tech Horizon) ve finans teknolojileri (Fintech) kısımları bulunuyor.

Fuara kayan ekranlı konsept telefonlar, mixed reality (karma gerçeklik) gözlükleri ve NFC teknolojili akıllı yüzükler başta olmak üzere geleceğin eserleri damgasını vuruyor.

reklam

Fuarda en fazla öne çıkan inovasyonlardan biri de Joby Aviation şirketi tarafından üretilen elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı oldu. Şirketin 5 koltuklu elektrikli hava taksisinin 2025 yılı içinde yolcu taşımaya başlayacağı öngörülüyor.

BU YIL FUARA GİRİŞ BİLETİ FİYATI 966 EURO

Fuarda geçen yıllarda olduğu üzere öne çıkan mevzulardan biri 5G teknolojisi oldu. 6G teknolojisi de şimdiden fuarın öne çıkan başlıklarından biri haline geliyor.

Apple’ın geçen haftalarda tanıttığı Vision Pro gözlüklerinin akabinde öteki artırılmış gerçeklik gözlüklerinin de MWC’de ilgi odağı haline gelmesi bekleniyor.

Öte yandan MWC’nin popülaritesi bilet fiyatlarına da yansımış durumda. Teknoloji tutkunu ziyaretçiler için bu yıl fuara giriş bileti fiyatı 966 euro oldu. VIP biletlerin satış fiyatı ise 5 bin 388 euro olarak dikkati çekiyor.

MWC’ye bu yıl 95 bin teknolojiseverin katılması bekleniyor. Fuarı geçen yıl 88 bin kişi ziyaret etmişti.

“Hem üretim hem ihracatta teknolojiyi hakim kılmaktan öte bir seçeneğimiz yok”
Açılış öncesi açıklamalarda bulunan fuarın Türkiye ulusal katılımını gerçekleştiren İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “MWC Barselona, Türk şirketlerinin, girişimcilerin ve startupların kıymetli bir inovasyon şov alanı.” tabirini kullandı.

Dünyanın marka kıymeti en yüksek 5 şirketinin tamamının teknoloji şirketi olduğuna işaret eden Avdagiç, “Dünyada birinci 10 şirketin 8’i direkt teknoloji firması. Birinci sıradaki şirketin yalnızca marka bedeli 517 milyar dolar. Birinci 5’in marka pahası toplamı 1,5 trilyon dolar. Birinci 100’e giren firmaların tamamı ya direkt ya da ikincil süreçte yüksek teknolojiye dayalı üretim yapan şirketlerden oluşuyor.” bilgisini verdi.

Avdagiç, Türkiye’nin dünyadaki rekabet yarışında bir yandan teknoloji üretmeye, bir yandan da ihraç etmeye muhtaçlığı olduğunu kaydederek, “Hem üretim hem ihracatta teknolojiyi hakim kılmaktan öte bir seçeneğimiz yok. Bu nedenle de tüm yatırım kaynaklarımızı teknoloji odaklı biçimde kurgulamak ve kullanmak zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

“YAPAY ZEKA, KISA MÜDDET İÇİNDE GLOBAL TİCARETİN DENGELİRİNİ TEKRAR DİZAYN EDECEK”

Avdagiç, yapay zeka uygulamalarının hayatın her alanına girmeye başladığını hatırlatarak, “Bu teknolojinin ismi yapay lakin çıktısı gerçek. Bu gerçeklik, kısa müddet içinde tüm üretim süreçlerini yine şekillendirecek ve global ticaretin istikrarlarını yine dizayn edecek.” diye konuştu.

Türkiye’de orta-yüksek ve yüksek teknolojili eserlerin toplam imalat sanayi eserleri içindeki hissesinin yüzde 40,3’e çıkmasının ve bu kategorideki ihracatın 100 milyar dolara yaklaşmasının memnuniyet verici olduğunu söyleyen Avdagiç, kalkınmanın artık yegane yolunun, yapay zekadan geçtiğinin unutmaması gerektiğini kaydetti.

Coğrafi pozisyonunun global rekabette pek çok ülkeye kıyasla Türkiye’ye büyük avantajlar sağladığını belirten Avdagiç, kelamlarına şöyle devam etti:

“Yolun şimdi başındayız. Ancak teknoloji treni yolcularını almaya başladı bile. Ne kıymetine olursa olsun, yatırım iklimini her bakımdan cazip hale getirerek, bu trene binmek zorundayız. Türk özel dalının dinamizminin, bu seyahatte ön sıralarda yer alabilecek güçte ve yapıda olduğuna inancımız tamdır. Kamu ve özel kısmın işbirliği ile orta ve uzun vadeli tesirli, gerçekçi ve kararlı bir siyasetle bunu başaracağımıza inanıyoruz.”

Avdagiç, İTO olarak SoftITO Yazılım-Bilişim Akademisi Projesi’ni başlattıklarını belirterek, bu merkezde Türkiye’nin yazılım ihracatı stratejisine takviye olmak hedefiyle kritik kurumlar için nitelikli ve muteber profesyoneller yetiştirdiklerini hatırlattı.

Şekib Avdagiç, İTO’nun girişimciliğin desteklenmesi hedefiyle kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ile İTO’nun kurucularından olduğu Teknopark İstanbul’daki sanayi uzmanlarının da global rekabette güçlü formda yarıştıklarını söz etti.

Fuar, 29 Şubat Perşembe gününe kadar açık kalacak.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/barcelona-daki-fuarda-ilgi-elektrikli-ucan-otomobilde/307495

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!