reklam

Bakan Şimşek’ten fonlara yönelik vergi yetkisiyle ilgili açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha evvel piyasanın gündeminde değerli yer işgal eden Döviz, fon ve faiz gelirlerinde yüzde 40 vergi yetkisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek, Bloomberg HT-Habertürk özel yayınındaki röportajında hususa ait soruyu şu biçimde cevapladı:

Biz o yetkiyi alırken, gelir vergisinin üst dilimine kadar dedik. Gelir vergisinin üst dilimi yüzde 40’tır. Ancak burada hangi önlemi, hangi sıralamayla, hangi dozda uygulayacağımız farklı bir konu. Biz başından beri ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Fakat ne vakit, hangi sıralamayla, hangi dozda yapılacağı hususu her vakit kitabi olmuyor. Makro iktisat kitaplarında bu yok. Burada biraz sanat boyutu ön plana çıkıyor.

Şunu net olarak ortaya koyalım: Biz piyasaları huzursuz edecek adımlar atmayız. Biz olağan ki vergide adalet üzerine çalışacağız. Vergide adalet demek herkesin kazandığı ölçüde bir ölçü vergi vermesi demektir. Bu başka bir bahis. Lakin bizim yüzde 40’a kadar yetki almış olmamız, yüzde 40’ı kullanacağımız manasına gelmiyor. Biz bundan sonraki düzenlemelerimizde ideali dikkate alacağız. Ancak oraya geçiş üç yıl mı alır, beş yıl mı alır, 10 yıl mı alır, bu başka bir mevzu.

reklam

Ama elimizin altında bütün enstrümanlar olsun. Bizim ne Borsaya ne de öteki alana piyasayı bozacak rastgele bir vergi düzenlemesi şu an gündemimizde değil. Biz kur korumalıdan çıkışı bile piyasayı bozmadan, kademeli yapıyoruz. Rezerv birikimini bile, birinci verdiğim iletilerden biridir, piyasa şartları elverdiği ölçüde yapıyoruz.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/bakan-simsek-ten-fonlara-yonelik-vergi-yetkisiyle-ilgili-aciklama-2348669

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!