reklam

Bakan Bolat ve iş insanlarının Suudi Arabistan çıkarması

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Suudi Arabistan’da ikili görüşmeler gerçekleştirecek ve fuar açılışlarına katılacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, Bolat iki gün sürecek ve bugün başlayan ziyaret kapsamında, mevkidaşı Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah el-Kasabi’nin yanı sıra, Yatırım Bakanı Halid el-Falih ile Kırsal İşler ve Konut Bakanı Macid el-Hukayl’ın ile görüşecek.

Türkiye-Suudi Arabistan ikili ticaret hacmi, 2023 yılında 6,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bakan Bolat’ın gerçekleştireceği ikili görüşmelerde, mevcut ekonomik bağlantıların geliştirilmesi ve iş dünyaları ortasındaki iştiraklerin güçlendirilmesi emeliyle birçok bahsin ayrıntılı ele alınması hedefleniyor.

Türk İhraç Eserleri Fuarı açılacak
Ziyaret kapsamında, 27. IBF Türk İhraç Eserleri Fuarı’nın açılışı, Bakan Bolat ve Suudi Ticaret Bakanı el-Kasabi tarafından yapılacak. Açılış merasiminin akabinde Bolat, fuar alanını gezecek.

reklam

Fuar, Türkiye ile Suudi Arabistan ortasındaki ticari bağlantıların güçlendirilmesi ve ihracat hacminin artırılması gayesiyle yaklaşık 700 metrekare alanda çeşitli bölümlerden Türk firmalarının iştirakleriyle düzenlenecek. Ticaret Bakanlığınca dayanak kapsamına alınan fuarda, 120’nin üzerinde yerli ve 200’ün üzerinde yabancı iştirakçinin iş görüşmesi gerçekleştirmesi bekleniyor.

Bolat, Suudi Arabistan Bağlantı ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Abdullah el-Swaha tarafından davet edildiği, LEAP 2024 Teknoloji ve Bilişim Fuarı’nın Açılış Merasimi’ne de iştirak edecek ve fuara ulusal iştirak sağlayan 12 firmanın stantlarını da ziyaret edecek.

MÜTEAHHİTLİK FİRMALARIYLA TOPLANTI YAPILACAK
Yurt dışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik kesimi açısından en kıymetli ülkeler ortasında yer alan Suudi Arabistan’da, Türk müteahhitlik firmaları bugüne kadar 27,8 milyar dolar kıymetinde 402 proje üstlendi. Bu sayılarla Suudi Arabistan, Türkiye’nin kıymet bazında en fazla proje üstlendiği 6. ülke olarak kayıtlara geçti.
“Suudi 2030 Vizyonu” çerçevesinde, yaklaşık 10 yıllık mühlet zarfında Suudi Arabistan’da çok geniş alana yayılacak alt ve üst yapı yatırımları, yeni mega kentler, turizm bölgeleri, cümbüş merkezleri, ulaşım ağı yatırımları, toplu konut inşası üzere çok büyük projenin hayata geçirilip sonuçlandırılması planlanıyor. “Suudi 2030 Vizyonu” bu taraflarıyla, Suudi Arabistan’da yerleşik müteahhitlik firmalarına çeşitli yatırım fırsatları sunuyor.

Bakan Bolat, bu kapsamda Suudi Arabistan’da yerleşik müteahhitlik firmaları ile istişare toplantısı gerçekleştirecek.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/bakan-bolat-ve-is-insanlarinin-suudi-arabistan-cikarmasi/308020

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!