reklam

Bakan Bolat: Takip ettiğimiz günlük ve saatlik bilgilere nazaran ihracatta yıla âlâ başladık, geçen yıla nazaran düzgünüz

featured

Ticaret Bakanı Bolat, Dünya Gümrük Günü kapsamında Ticaret Bakanlığı’nda düzenlenen “Türkiye Yüzyılı-Ticaretin Yüzyılı Proje Yarışı Ödül Töreni”ne katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin de üyesi olduğu Dünya Gümrük Örgütünün (DGÖ), dünya ticaretinin yüzde 98’ini kapsadığını söyleyen Bolat, Örgütün dünya çapında ticaretin sağlıklı halde gerçekleştirilmesi için çalıştığını tabir etti.

Bolat, geçen yılın tüm dünya ülkeleri açısından ekonomik zorluklarla geçtiğine işaret ederek, “Ülkemizde ise 2023 yılı 6 Şubat’ta yaşadığımız ve 11 vilayetimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketinden ötürü ayrıyeten zorluklar ve acılarla dolu geçti.” diye konuştu.

Uluslararası ticaret akışının problemsiz biçimde sağlanması maksadıyla çalışmalara devam ettiklerini lisana getiren Bolat, Türkiye’nin, Kovid-19 salgını, Rusya-Ukrayna Savaşı ile bunun doğurduğu ıstıraplarla müsabakasına rağmen yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

reklam

Bolat, geçen yıl dünya ekonomisindeki sakinlik ve dünya ticaretindeki gerilemeye rağmen Türkiye’nin ihracatta rekor kırdığına dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bize gösterdiği amaç doğrultusunda bu yıl mal ihracat amacını 267 milyar dolar, hizmetler ihracatı maksadını 110 milyar dolar olarak belirledik. Önümüzde toplamda 377 milyar dolarlık bir maksat var. Takip ettiğimiz günlük ve saatlik datalara nazaran ihracatta yıla düzgün başladık, geçen yıla nazaran güzeliz. İthalatta ağustostan bu yana süregelen artış suratının bir evvelki yılın birebir ayına nazaran gerileme süreci ocakta da devam etmektedir. Böylelikle hem dış ticaret açığımızın azalma hem de ihracatımızın ithalatı karşılama oranının yükselme trendi devam ediyor.”

Türkiye’nin ticaretinin büyüyeceğini ve Türkiye Yüzyılı’nın ihracat yüzyılı olacağını belirten Bolat, bunun için tüm paydaşlarla aktif uyum ve ağır işbirliğinin değerli olduğuna işaret etti.

Bolat, Türkiye Yüzyılı vizyonunu gerçekleştirmek için gümrüklerde dijitalleşmeden faydalandıklarını, süreçleri kolaylaştırıp mevzuatı kolaylaştırdıklarını ve fiziki altyapıyı modernize ettiklerini anlattı. Bu kapsamda bu yıl Ağrı Gürbulak ve Şanlıurfa Ceylanpınar gümrük kapılarını açacaklarını lisana getiren Bolat, öteki gümrük kapılarında da fiziki altyapı ve otomasyon iyileştirmelerinin devam edeceğini söyledi.

Gümrük kapılarında gerçekleştirilen süreç sayılarına değinen Bolat, 2002’de 2,5 milyon beyanname kapsamında 106 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirildiğini, bu fiyatın 2023’te 575 milyar dolara ulaştığını söz etti.

Bolat, ticaret erbabının gümrük hizmetlerine daha kolay ve süratli ulaşması için 2002’de 136 olan gümrük müdürlüğü sayısını 170’e çıkardıklarını, büyüyen Türkiye ile gümrük yönetimlerinin de büyüdüğünü belirtti.

“5,6 MİLYAR LİRALIK KAMU ZİYANININ ÖNÜNE GEÇTİK”

Diğer kamu otoriteleriyle işbirliği yaparak ülkeyi ekonomik taraftan ziyana uğratacak ve ekonomik istikrarı bozacak her türlü faaliyetle kararlılıkla çaba ettiklerini söyleyen Bolat, bu süreçte gümrüklerin elektronik altyapısını daima geliştirdiklerini söz etti.

Bakan Bolat, kaçakçılıkla uğraş datalarına ait şunları kaydetti:

“Kaçakçılıkla uğraş faaliyetleri çerçevesinde 2023 yılı sonu prestijiyle Gümrük Koruma üniteleri tarafından yaklaşık 12 ton uyuşturucu, 1 milyon 200 bin litre akaryakıt, 1 milyar 368 milyon lira kıymetinde 1302 araç, yaklaşık 3 milyar 210 milyon lira kıymetinde elektronik eşya, 1 milyon 886 bin adedi tıbbi ilaç olmak üzere 2 milyon 335 bin tıbbi gereç yakalaması gerçekleştirildi. 2023’te sürat kesmeden devam eden bu çalışmaların sonucunda 23 milyar 74 milyon lira pahasında uyuşturucu husus ve kaçak ticari eşya yakalaması yaptık. Teftişlerimiz ve denetimlerimiz sayesinde 5,6 milyar liralık kamu ziyanının önüne geçtik. Gümrük ve dış ticaret hizmetlerimizin inançlı biçimde yapıldığı dünyanın sayılı merkezlerinden biri olma amacımıza kararlılıkla yürüyeceğiz.”

Türkiye Yüzyılı gayelerine ulaşmak, mal ve hizmet ihracatının artırılması, ülkenin ticari diplomasi alanında aktifliğinin güçlendirilmesi, gümrük hizmetlerinin geliştirilmesi, fahiş fiyat ile stokçulukla uğraş edilmesi üzere temalarda “Türkiye Yüzyılı-Ticaretin Yüzyılı Proje Yarışması”nı düzenlediklerini söyleyen Bolat, yarış kapsamında Ticaret Bakanlığı ve özel bölüm temsilcileri ortasından seçilen 17 kişinin DGÖ Liyakat Sertifikası ile ödüllendirileceğini tabir etti. Bolat, kazanan adayları tebrik ederken, “Ödül alsın ya da almasın tüm iştirakçi arkadaşlarımıza gösterdikleri uğraş, efor, öz itimat ve fikirleri münasebetiyle çok teşekkür ediyorum. Ülkemizi ekonomik kalkınma yolunda daha ileriye taşıyacak çalışmalarda emeği geçen çok değerli mesai arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyor, muvaffakiyetlerinin devam etmesini Allah’tan niyaz ediyorum.” dedi.

Bolat, konuşmasının akabinde müsabakada birinci olanlara liyakat sertifikalarını verdi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/bakan-bolat-takip-ettigimiz-gunluk-ve-saatlik-verilere-gore-ihracatta-yila-iyi-basladik-gecen-yila-gore-iyiyiz/304633

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!