reklam

Bakan Bayraktar: Sakarya Gaz Alanı’nda günlük üretim 23 kuyuda 2,7 milyon metreküpe ulaştı

Bakan Bayraktar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi ve Filyos Limanı’nda incelemelerde bulundu.

Söz konusu ziyareti kış aylarında doğal gazın yüklü olarak tüketildiği bir devirde gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Bayraktar, “Karadeniz gazı, 2020 yılındaki keşif sonrasında 3 yıldan kısa bir mühlet içerisinde karaya getirdiğimiz ve Boru Sınırları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) sistemine çabucak buradan birkaç kilometre ileride bağladığımız lokasyondayız. Filyos, bu manada sahiden Türkiye’nin doğal gaz üssü haline geldi diyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, buradaki çalışmaların ağır biçimde devam ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Bugün prestijiyle üretimimiz 2,7 milyon metreküpe ulaşmış durumda. İnşallah en kısa vakitte bu üretimi 10 milyon metreküpe ardından de son olarak günlük 40 milyon metreküpe çıkarmak ve 15 milyon hanemize doğal gazı buradan tedarik etmeyi hedefliyoruz. Sakarya Gaz Alanında şu ana kadar 23 kuyu kazdık. Dünyanın en süratli geliştirilen projelerinden biri oldu. 170 kilometre uzaklıktan gazı taşıyoruz. Buradan da BOTAŞ’ın sisteminden konutlarımıza, tüketicilerimize ulaştırıyoruz. İnşallah projeyi önümüzdeki süreçte daha da hızlandırmak suretiyle milletimizin, memleketimizin, endüstrimizin, konutlarımızın muhtaçlığı olan doğal gazın kıymetli bir kısmını buradan sunmuş olacağız.”

reklam

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının himayelerinde bölgeye kıymetli bir liman yatırımı da yapıldığını tabir eden Bayraktar, “Ulaştırma bakanımız da bugün bizlerle bir arada buradaydı. Birebir vakitte bu limanın da ülkemizin kıymetli bir ihracat limanı olması noktasında da birlikte görüş alışverişinde bulunduk. Birlikte bu projeleri nasıl gerçekleştirebilirizi istişare ettik. Vekillerimizle, valimizle ilgili ünitelerdeki yönetici arkadaşlarımızla birlikte.” değerlendirmesinde bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da inceleme seyahatine ait toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanımız Sayın Alparslan Bayraktar ile Filyos Limanı’nın demir yolu ve kara yolu irtibatları üzerine incelemelerde bulunduk. Ülkemizi daha ileriye götürecek, kesiminde başkan konuma taşıyacak dev bir lojistik merkezi projesi olan Filyos Limanı,13 geminin elleçlemesi yapılabilecek yıllık 25 milyon ton kapasiteye sahip olarak 14 ve 19 metre derinliğindeki rıhtımlarıyla büyük tonajlı gemilere hizmet verebilecek.” tabirlerini kullandı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/bakan-bayraktar-sakarya-gaz-sahasi-nda-gunluk-uretim-23-kuyuda-2-7-milyon-metrekupe-ulasti/304852

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!