reklam

BAE gri listeden çıkarıldı

Finans merkezi Dubai’ye konut sahipliği yapan Birleşik Arap Emirlikleri, yasadışı para akışı riski taşıyan ülkeler listesinden çıkarıldı.

Mali cürümlerle uğraş etmek için ülkeleri gruplayan bir kurum olan Mali Hareket Misyon Gücü (FATF), cuma günü BAE’yi riskli kabul edilen ve yirmiden fazla ülkeden oluşan “gri listeden” çıkardı. Milyonerler, bankacılar ve hedge fonlar için bir çekim merkezi olan Körfez ülkesi, FATF’nin bankaların, bedelli metal ve taşların yanı sıra gayrimenkulleri de içeren kara para aklama ve terör finansmanı riskini vurguladığı 2022’de yakından inceleme altına alınmıştı.

Ülke, Cumhurbaşkanı Mohamed bin Zayed el Nahyan’ın kardeşi olan Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan öncülüğünde kara para aklamayı tedbire uğraşlarını destekleyerek listeden çıkmayı bir öncelik haline getirmişti.

BAE tarafından alınan tedbirler ortasında mali soruşturmaların ve kovuşturmaların artırılması, milletlerarası iş birliğinin artırılması ve sanal varlık düzenlemesinin memleketler arası standartlarla uyumlu hale getirilmesi yer alıyor. BAE merkezli fikir kuruluşu Re/think Yöneticisi John Kartonchik, bu hareketin ülkeye olan inancı artırabileceğini ve yurt dışından daha fazla para çekebileceğini söyledi.

reklam

İsminin açıklanmasını istemeyen üst seviye bir bankacı, bankaların ülkedeki varlıklı müşterilerle çalışmasının maliyetini de azaltabileceğini söyledi. Gri listede olmasına karşın BAE, dünyadaki zenginleri cezbetmeye devam etti ve Ukrayna savaşının akabinde kripto para firmaları ve Ruslar için giderek daha tanınan bir destinasyon haline geldi.

Öte yandan FATF’nin kararı Avrupalı yetkililerin değerlendirmeleriyle çelişiyor. Avrupa Birliği, Güney Afrika, Kuzey Kore ve Afganistan üzere ülkelerin yanı sıra BAE’yi de kara para aklama ve terör finansmanı açısından yüksek riskli bir ülke olarak kabul ediyor. Bloğun mali piyasalar gözlemcisi ESMA geçen yıl Avrupalı bankaların ve öteki finans kuruluşlarının Dubai Emtia Takas Kurumu ile ticaret yapmasını yasaklamıştı.

TÜRKİYE’NİN HAZİRANDA ÇIKARILMASI BEKLENİYOR

2021 yılında gri listeye giren Türkiye’nin de haziranda çıkarılması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin Mali Aksiyon Misyon Gücünün gri listesinden çıkışı sürecinde son evreye gelindiğini belirterek, “FATF takımı tarafından Türkiye’ye yapılacak ziyaret ardından hazırlanacak kıymetlendirme raporu haziran ayındaki Genel Heyet toplantısında ele alınacak ve bu toplantıda ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor” sözlerini kullandı.
patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/bae-gri-listeden-cikarildi/307356

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!