reklam

Asya borsaları Wall Street’in düşüşünü takip ediyor

Asya-Pasifik piyasaları, Çin’de iPhone satışlarının düştüğüne dair bir raporun akabinde Apple liderliğindeki Wall Street’teki teknolojik düşüşün yansıması olarak Çarşamba günü genel olarak düşüş yaşadı.

Counterpoint Research’ün bir raporunun Çin’de iPhone satışlarının 2024’ün birinci altı haftasında düştüğünü ortaya koymasının akabinde Apple payları ABD ticaretinde neredeyse %3 paha kaybetti. Yatırımcılar Tayvan ve Güney Kore’deki Apple tedarikçilerinin paylarını izledi.

Tayvan yüklü endeks, bir evvelki oturumdaki rekor düzeyden geri çekilerek marjinal bir düşüş yaşadı; Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin payları yüzde 1,3 ve Hon Hai payları yüzde 0,5 düştü.

Samsung Electronics’in payları yüzde 1 oranında düşerken, Güney Kore’nin genel Kospi payları yüzde 0,25 oranında bedel kaybetti. Küçük sermayeli Kosdaq yüzde 0,49 oranında paha kazandı.

reklam

Haber, Çin’in CSI 300 endeksinin, ülkenin “İki Oturum” toplantısında 2024 için ekonomik büyüme gayesini “yüzde 5 civarında” olarak belirlemesinin akabinde Salı günü üç ayın en yüksek düzeyine ulaşmasının akabinde geldi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi Salı günkü kayıplarının akabinde toparlanarak yüzde 0,26 yükselirken, Çin’in CSI 300 endeksi yüzde 0,18 düştü.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,37 düşerek 40.000 düzeyinin altına gerilerken, geniş tabanlı Topix yüzde 0,1 artış kaydetti.

Avustralya’da S&P/ASX 200, iktisadının dördüncü çeyrekte beklenenden fazla büyümesine karşın yüzde 0,28 düştü; gayri safi yurtiçi hasıla, ekonomistlerin kestirim ettiği yüzde 1,4’lük artışa kıyasla yıllık yüzde 1,5 arttı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/asya-borsalari-wall-street-in-dususunu-takip-ediyor-2348797

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!