reklam

Asya borsaları Powell sonrası yükselişte

Asya-Pasifik piyasaları, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın, enflasyonun dayanak sinyali vermesi halinde faiz indirimlerinin çok uzak olmayabileceği tarafındaki yorumunun akabinde yükseldi.

Senato Bankacılık Komitesi’ne konuşan Powell, faiz indirimleri için kesin bir vakit çizelgesi sunmadı lakin faiz indirimlerinin yakında gerçekleşeceğini belirtti.

Powell, “Enflasyonun yüzde 2 düzeyinde sürdürülebilir bir halde hareket edeceğinden daha fazla emin olmayı bekliyoruz. Bu inancı elde ettiğimizde ve bundan çok uzak olmadığımızda, kısıtlama düzeyini geri çekmeye başlamak uygun olacaktır” dedi.

Yatırımcılar ayrıca ABD Başkanı Joe Biden’ın saat 21.00’de yapacağı Birliğin Durumu konuşmasını da izleyecek.

reklam

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0,8 artışla rekor düzeye ulaşarak arka arda üçüncü günde de yükselişe geçti.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,67 artışla süreç görürken Topix, Ocak ayında hane halkı harcamalarının beklenenden fazla düşmesiyle yüzde 0,30 kayıp yaşadı ve ekonomistlerin beklentisi olan yüzde 4,3’e kıyasla yıllık yüzde 6,3 düştü.

Bu ölçü, enflasyonun Japonya Merkez Bankası tarafından yakından izlenen fiyat artışlarını geride bırakıp bırakmadığına dair bir ipucu veriyor.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 1,3 yükselirken, küçük ölçekli Kosdaq yüzde 0,49 arttı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 1,15 yükselirken, Çin’in CSI 300 endeksi yüzde 0,14 yükseldi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/asya-borsalari-powell-sonrasi-yukseliste-2348990

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!