reklam

Asya borsaları Japonya öncülüğünde düştü

Asya-Pasifik piyasaları Pazartesi günü Wall Street’teki rallinin akabinde karışık bir seyir izledi ve Japonya payları bölgede kayıplara öncülük etti.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 2,18 düşüşle 21 Şubat’tan bu yana birinci kere 39 bin düzeyinin altına gerilerken, Topix yüzde 1,9 kayıp yaşadı.

Bu, Japonya’nın teknik sakinliği önlemesinin akabinde geldi; revize edilmiş resmi bilgiler, iktisadın geçen yıl Ekim-Aralık periyodunda yüzde 0,4 büyüdüğünü gösteriyordu ve bu da Japonya Merkez Bankası’nın faiz artırmasının önünü açabilirdi.

Ayrı bir gelişmede Çin, Şubat ayında ülkenin tüketici fiyat endeksinin yıllık yüzde 0,7 artmasıyla dört aydaki birinci enflasyon ayını kaydetti. Ocak ayında yüzde 0,8 düşen TÜFE, ekonomistlerin yüzde 0,3’lük beklentilerini de aştı.

reklam

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,21 oranında kıymet kaybederken küçük ölçekli Kosdaq yüzde 0,17 oranında bedel kazandı.

Avustralya’da S&P/ASX 200 haftaya yüzde 1,33 kayıpla başladı ve tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden geri çekilerek üç günlük galibiyet serisine son verdi.

Bununla birlikte, Hong Kong’un Hang Seng endeksi daha geniş bir gerilemeyi atlatarak yüzde 1,53 yükselirken, Çin’in CSI 300 endeksi yüzde 0,31 yükseldi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/asya-borsalari-japonya-onculugunde-dustu-2349110

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!