reklam

Asya borsaları bölgeden gelen ekonomik dataları takip ediyor

Japonya Borsa endeksleri Perşembe günü rekor düzeylerinden gerilerken, yatırımcılar Çin’den gelen ticari dataları beklenenden yeterli kıymetlendirdi.

Nikkei 225 yüzde 0,9 düşüşle süreç görmeden evvel rekor bir düzeye ulaştı. Daha geniş manada Topix, seansın başlarında rekor bir düzeye ulaştıktan sonra yüzde 0,24 kayıp yaşadı.

Tayvan yüklü endeks yaklaşık yüzde 1 arttı, Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi yüzde 0,14 yükseldi ve her ikisi de yeni tepelere ulaştı.

Asya pay senetleri, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın, merkez bankasının faiz indirimine başlayabileceği lakin bunun “hemen hazır olmadığı” tarafındaki duruşunu yinelemesinin akabinde yükseldi.

reklam

Çin CSI 300 endeksi yüzde 0,35 yükselirken, Hang Seng endeksi yüzde 0,14 düştü. Resmi bilgilere nazaran, Çin’in dolar cinsinden ihracatı yılın birinci iki ayında yıllık yüzde 7,1 arttı. Bu, ekonomistlerin yüzde 1,9’luk artış beklentisinden çok daha yüksekti.

Çinli e-ticaret şirketi JD.com’un Hong Kong’da listelenen payları beklenenden daha âlâ dördüncü çeyrek çıkarlarını açıklamasının ve Amerikan depo payları de dahil olmak üzere 3 milyar dolara varan pay geri alım planını açıklamasının akabinde yüzde 8’in üzerinde artış gösterdi.

Güney Koreli Kospi evvelki karlarını bilakis çevirerek yüzde 0,25 düşerken, Kosdaq yüzde 1,16 kayıp yaşadı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/asya-borsalari-bolgeden-gelen-ekonomik-verileri-takip-ediyor-2348885

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!