reklam

Arjantin Merkez Bankası’ndan sürpriz atılım

Arjantin Merkez Bankası, paralel piyasalarda peso ABD doları karşısında güçlenmeye devam ederken siyaset yapıcıların aylık enflasyonun soğuduğunu görmesi nedeniyle gösterge faiz oranını beklenmedik bir formda yüzde 100’den yüzde 80’e düşürdü.

Yıllık enflasyonun yüzde 250’nin üzerinde olmasına karşın para otoritesi, Pazartesi gecesi geç saatlerde kesintiyi açıklarken, rezervlerin istikrarlı bir halde tekrar inşa edilmesi de dahil olmak üzere bir dizi faktörü öne sürdü.

Bankanın açıklamasına nazaran, Lider Javier Milei’nin 10 Aralık’ta misyona başlamasından bu yana Merkez Bankası Başkanı Santiago Bausili, pesoyu istikrara kavuşturmak için gereksinim duyduğu nakit stoğunun yine sağlanmasına yardımcı olmak maksadıyla ülkenin Döviz piyasasından 9,6 milyar dolar satın aldı.

Arjantin İstatistik Kurumu Salı günü Şubat ayı enflasyon sayılarını yayınlayacak. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler, tüketici fiyatlarındaki artışın ay içinde yüzde 15 düzeyinde gerçekleşmesini, Ocak’taki yüzde 21 ve Aralık’taki yüzde 26 düzeyinden düşmeye devam etmesini bekliyor. Lakin yıllık bazda enflasyonun yüzde 280’i aşması beklenen.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/arjantin-merkez-bankasi-ndan-surpriz-hamle-2349188

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!