reklam

AMB’de faiz indirimi için bahar sinyali

Avrupa Merkez Bankası (AMB) İdare Kurulu Üyesi Francois Villeroy de Galhau banka yetkilileri ortasında faiz indirimlerine bahar aylarında başlamaya yönelik genel bir uzlaşı olduğunu söyledi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı da olan Villeroy, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, para siyasetini gevşetmeden evvel çok uzun müddet bekleyerek iktisada gereğinden fazla ziyan verme riskinin, çok erken hareket edip enflasyonun yine sürat kazanmasına yol açma riski ile “en azından eşit” hale geldiğini söyledi.

Villeroy, “Geçen haftaki İdare Kurulu toplantımızdan bu yana, baharın 21 Haziran’a kadar süreceğini akılda tutarak, baharda faiz indirmeye yönelik çok geniş bir mutabakat var” dedi.

Diğer bir AMB üyesi Robert Holzmann ise Fed’den evvel faiz indirmenin yatırımcıların reaksiyonuna neden olabileceği konusunda uyardı.

reklam

“Veriler AMB’nin birinci faiz indirimini yapmasına yetecek kadar güçlüyse, o vakit bu gerçekleşebilir, lakin bu, piyasada satış baskısı riski olmadan olmaz – bilhassa de Fed’in kararı enflasyon yahut istihdam bilgilerindeki ani büyük değişikliklerle bağlantılıysa” diyen Holzmann, “Avrupa Fed’in 13. bölgesi değil fakat Fed’in ne yaptığı önemli” sözlerini kullandı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/amb-de-faiz-indirimi-icin-bahar-sinyali-2349272

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!