reklam

Amazon, robotik teşebbüs Glacier ile işbirliği yaptı

HANDE BERKTAN

Amerikan perakende devi Amazon, paket atıklarını takip etmek için geri dönüşüm odaklı robotik yapay zeka firması Glacier ile işbirliğine gitti. San Francisco merkezli geri dönüşüm firması Glacier, bilhassa geri dönüştürülmüş materyallerin ayrıştırılmasını kolaylaştıracak teknolojiyi geliştiriyor.

“Amerikalılar her hafta, 1.4 milyon ton atığı geri dönüşüme gönderiyor”

Glacier’e nazaran Amerikalılar her hafta geri dönüşüm tesislerine 1,4 milyon ton atık gönderiyor. Kurucu ortaklar Rebecca Hu ve Areeb Malik, çevresel kritik sıkıntıları çözmek için yapay zekaya dayalı robotik teknolojileri geliştirdiklerini belirttiler.

reklam

Online perakende devi Amazon çok fazla çöp üretiyor. Tam olarak ne kadar olduğu bir tartışma konusu. Şirket, 2021 yılında ambalajlarında 214 milyon pound kadar tek kullanımlık plastik kullandığını açıkladı. Kâr gayesi gütmeyen okyanus muhafaza şirketi Oceana ise bu rakamı yaklaşık 700 milyon pound olarak belirledi. Şirket, argümanlı 2040 net sıfır karbon emisyon gayesine bakarken bu cephede ilerleme kaydediyor.

“Amazon, döngüsel tedarik zincirini oluşturmayı hedefliyor”

Amazon İklim Taahhüdü Fonu Müdürü Nick Ellis, “Glacier’a yaptığımız yatırım aslında döngüsel bir iktisat tedarik zinciri oluşturmakla ilgili. Bunu sürdürülebilir bir biçimde yapmak istiyoruz ve bu her vakit bir modül kara kutu olmuştur. Bu paket müşterimizin kapısına ulaştığında ona ne olacak? Glacier nihayet bulmacanın son modülünü görmemize ve ambalajın bir geri dönüşüm akışına yahut atık akışına son verdiğini anlamamıza imkan tanıyor.” dedi.

Yapay zekaya dayalı robotik geri dönüşüm teknolojileri neden değerli?

Geri dönüşümde, plastik bir su şişesini yahut yoğurt kabını geri dönüşüm kutusuna atarsanız, bunların kesinlikle geri dönüştürülmesi mümkün olmayabilir.

Sektörün “MRF” olarak isimlendirdiği genişleyen depolarda yahut materyal geri kazanım tesislerinde, makineler ve emekçiler çoklukla günde yüzlerce ton atığı ayrıştırıyor. Süreç kusurludur ve kıymetli geri dönüştürülebilir materyaller sıklıkla gözden kaçabilir ve kazara çöp alanına gönderilebilir. Bir çeşit plastik balyası öbür materyallerle de karıştırılabilir, bu da parçalanmak, eritilmek ve en sonunda geri dönüştürülmek üzere öteki bir şirkete satıldığında daha az bedelli hale gelebilir. Birtakım durumlarda, bu gereç balyası o kadar “kirlenmiş” olabilir ki geri dönüşümcü onu büsbütün reddedebilir ve birebir vakitte çöpe gidebilir. Münasebetiyle yapay zekaya dayalı robotik teknolojilere dayalı geri dönüşüm süreci daha sağlıklı ilerlemiş oluyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/amazon-robotik-girisim-glacier-ile-isbirligi-yapti-2348876

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!