reklam

Amazon 1,7 milyar dolarlık iRobot’u almaktan vazgeçti

HANDE BERKTAN

ABD’li e-ticaret devi Amazon, 1.7 milyar dolara, robotik elektrikli süpürge üreticisi iRobot’u satın alım kararından vazgeçti.

Hatırlanacağı üzere Avrupa Birliği Komitesi, iRobot’u satın alma teklifinin robot elektrikli süpürgeler pazarındaki rekabeti kısıtlayabileceği istikametindeki ön görüşünü Amazon’a bildirmişti. AB’de otoriteler bu alımın rekabeti olumsuz etkileyeceğini düşünüyor ve bu yüzden birleşmeye mutlaka sıcak bakılmıyordu.

Amazon muahedenin feshi nedeniyle iRobot’a 94 milyon dolar ödemeyi de kabul etti. Takibinde iki firma tarafından süreç, resmi olarak sona erdirildi.

reklam

Amazon’un Kıdemli Lider Yardımcısı ve Baş Hukuk Müşaviri David Zapolsky, “Amazon’un iRobot’u satın alma sürecinin devam edememesinden ötürü hayal kırıklığına uğradık. Meskendeki tüketici robotlarının geleceğine inanıyoruz ve tüketicileri şad eden ve hayatlarını güzelleştirecek formda sıkıntıları çözen iRobot eserlerinin her vakit hayranı olduk. Amazon ve iRobot, takımlarımızın birlikte neler oluşturabileceğini görmekten heyecan duyuyordu ve bu iş birliğini gerçeğe dönüştürmek için yorulmadan çalışan herkese derin minnettarız” açıklamasını yaptı.

iRobot’un şgücünün yaklaşık yüzde 31’ini işten çıkarması bekleniyor

iRobot, iptal edilen satın almanın tıpkı vakitte bir operasyonel yine yapılandırma planı gerektireceğini söylüyor. iRobot’un, Mart ayı sonuna kadar, şirket işgücünün yaklaşık yüzde 31’ini işten çıkarması bekleniyor.

iRobot’un İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Colin Angle, hem başkanlık hem de CEO vazifesinden istifa etti ve iRobot’un baş hukuk sorumlusu Glen Weinstein, süreksiz CEO olarak atandı. Angle “iRobot güçlü bir şirket ve misyonu, insanlara daha fazlasını yapma gücü vererek dünyayı değiştirmeye devam ediyor. Kıdemli danışman olarak hizmet etmeyi ve mevcut dönemim boyunca idare heyetinde kalmayı sabırsızlıkla bekliyorum” açıklamasını yaptı.

iRobot, üretici ortaklarıyla daha cazip şartlarla yenilenen mutabakatlar yoluyla 80 ila 100 milyon dolar ortasında tasarruf sağlamayı hedefliyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/amazon-1-7-milyar-dolarlik-irobot-u-almaktan-vazgecti-2346439

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!