reklam

Altının süratli yükselişi durdu

Altın, ABD enflasyonunun Şubat ayında ikinci ayda da kestirimlerin üzerine çıkması ve Fed’in faiz indirimine yönelik temkinli yaklaşımını güçlendirmesiyle dokuz günlük rekor yükselişini sonlandırdı.

Spot külçe, yatırımcıların data baskısını sindirmesiyle sert bir darbe aldı ve akabinde New York’ta sabah 9:54 prestijiyle ons başına yüzde 1 düşüşle 2.161,14 dolardan süreç gördü. Altın Cuma günü tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 2.195,15 dolara ulaşmıştı.

TD Securities Küresel Emtia Stratejisi Başkanı Bart Melek, “Şubat TÜFE beklenenden daha sıcak geldi. Bu, Fed’in şimdi faiz indirimine hazır olmayabileceği manasına geliyor” dedi.

Fed’in uzun müddettir beklenen daha gevşek para siyasetine yönelmesinin, tahvil üzere getiri sağlayan varlıklarla karşılaştırıldığında altının cazipliğini artırması bekleniyor. Siyaset yapıcılar, borçlanma maliyetlerini düşürmeden evvel enflasyonun yüzde 2 amacına gerçek ilerlediğine dair daha fazla ispat görmeleri gerektiğini söyledi.

reklam

Swap piyasaları artık Haziran ayında faiz indirimi ihtimalinin yüzde 63 olduğunu gösteriyor.

Değerli metal bu ay keskin bir sıçrama yaparak bir dizi yeni rekor düzeye ulaştı. Lakin altının yükselişinin boyutu ve suratı, ani yükselişin açık bir münasebeti olmasa da birçok deneyimli piyasa gözlemcisini şaşırttı.

Yine de külçe, Çin liderliğindeki gelişmekte olan piyasalardaki merkez bankalarının büyük alımları da dahil olmak üzere uzun müddettir destekleniyor. Gazze’den Kızıldeniz’e kadar Orta Doğu’daki gerginlikler ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı üzere artan jeopolitik riskler de altının inançlı liman varlığı olarak cazipliğini artırdı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/altinin-hizli-yukselisi-durdu-2349265

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!