reklam

Altının gramı 1988 liradan süreç görüyor

Dün altının ons fiyatındaki artışa paralel paha kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,22 yükselişle 1986 liradan tamamladı.

ALTIN GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Altının gram fiyatı yeni güne de yükselişle başlamasının akabinde saat 10.20 prestijiyle yüzde 0,1 artışla 1988 lira düzeyinde bulunuyor. Birebir dakikalar prestijiyle çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,1 bedel karıyla 2 bin 37 dolar düzeyinde dengelendi.

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) siyaset faizini beklenenden daha uzun müddet sabit tutabileceğine yönelik fiyatlamaların güçlenmesinin emtia fiyatları üzerinde oynaklığı artırdığını belirterek bugün Fed’in faiz kararı ve toplantı sonrası Fed Lideri Jerome Powell’ın yapacağı açıklamaların yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

reklam

ABD’de ülke iktisadının atılan şahin adımlara rağmen beklendiği halde yavaşlamadığını kaydeden analistler, bu durumun para piyasalarındaki fiyatlamalarda faiz indirimlerinin hangi ayda başlayacağına ait varsayımları ötelediğini bildirdi.

Yıl başında yüzde 85 ihtimalle birinci faiz indiriminin martta yapılacağının öngörüldüğünü hatırlatan analistler, buna rağmen açıklanan makroekonomik datalar ve Fed yetkililerinin kelamla yönlendirmeleriyle birlikte bu fiyatlamaların yüzde 88 ihtimalle mayısa taşındığını tabir etti.

ANALİSTLER FED’İN SİYASET FAİZİNİ SABİT BIRAKACAĞINA KESİN GÖZLE BAKIYOR

Analistler, bugün Fed’in siyaset faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını kaydederek, para siyaseti metni ve Fed Lideri Powell’ın açıklamalarından alınacak sinyallerin varlık fiyatlarının tarafı üzerinde tesirli olabileceğini aktardı.

Bugün yurt içinde bilgi gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Fed’in faiz kararı ve Powell’ın açıklamaları ile Almanya’da enflasyon ve ABD’de ADP özel kesim istihdamı başta olmak üzere ağır data gündeminin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 50 ve 2 bin 60 dolar düzeylerinin direnç, 2 bin 30 ve 2 bin 20 dolar düzeylerinin dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/altinin-grami-1988-liradan-islem-goruyor/305074

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!