reklam

Altında ivme aşağı

Altın, yeni ekonomik bilgilerin Fed’in borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda temkinli olacağına ait beklentileri güçlendirmesinin akabinde kıymet kaybetti.

ABD’li üreticilere ödenen fiyatlar, enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini gösteren yüksek yakıt ve besin maliyetlerinin tesiriyle Şubat ayında altı ayın en büyük artışını kaydetti. Çalışma Bakanlığı verileri Perşembe günü, son talebe ait üretici fiyat endeksinin Ocak ayına nazaran yüzde 0,6 arttığını gösterdi. Önlem bir evvelki yıla nazaran yüzde 1,6 artarak Eylül ayından bu yana en büyük yıllık artışı kaydetti.

Bu ortada ABD perakende satışları, yıla başlarken yaşanan sert düşüşün akabinde iddialardan daha az arttı. Bilgi raporlarının akabinde hazine getirileri ve dolar süratle yükseldi ve külçe altın yüzde 0,7 kadar düşerek ons başına 2.158,63 dolara geriledi.

ÜFE dataları ve bu hafta başında açıklanan tüketici fiyat endeksi enflasyonun yapışkan kalmaya devam ettiğine işaret ediyor. Bu, Fed’in yüzde 2’lik enflasyon gayesinin önünde inişli çıkışlı bir yol manasına geliyor. Siyaset yapıcılar, faiz oranlarını düşürmeden evvel enflasyonun bu düzeye hakikat gittiğine dair daha fazla ispat görmeleri gerektiğini söyledi.

reklam

Saxo Bank A/S emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, Fed yetkilileri “bir müddettir temkinli davranıyorlar ve olmaya da devam ediyorlar. ÜFE sayısı bu görünümü değiştirmedi” dedi

Yine de Perşembe günkü geri çekilmeye karşın külçe uzun süren yükselişin akabinde hala yüksek düzeylerde kalıyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/altinda-ivme-asagi-2349402

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!