reklam

Altın fiyatlarında tarihi tepe

Altın, Fed’in faiz oranlarını düşürmeye yaklaştığı tarafındaki işaretler ve jeopolitik risklerle tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıktı.

Değerli metal yüzde 1,3 artışla 2,141 dolara yükselerek rekor kırdı. Altın son olarak 4 Aralık 2023’te 2,135.39 dolarla rekor kırmıştı.

Altın fiyatları faiz indirimi beklentileri, Orta Doğu’da artan tansiyonlar ve pay senedi piyasalarında geri çekilme riski üzere tesirlerle son 5 seansta 100 dolardan fazla yükseldi.

Gram altın da yüzde 1’in üzerinde artışla 2,179 TL olarak rekor kırdı.

reklam

Yılın başında hayli dar bir aralıkta süreç gören külçe altın, Şubat ortasında tekrar yükselişe geçti. Fed’in ne vakit harekete geçeceğinin zamanlaması hala belgisiz olsa da, yakınlaştığına dair işaretler son haftalarda altını destekledi. Swap piyasaları Haziran ayında faiz indirimi ihtimalinin neredeyse yüzde 60 olduğunu gösteriyor.

Altın birebir vakitte Kızıldeniz’de gemi nakliyatına yönelik hücumlardan, Çin ekonomisindeki meselelerden ve yıl sonunda yapılacak ABD başkanlık seçimlerinden de takviye alıyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/altin-fiyatlarinda-tarihi-zirve-2348728

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!