reklam

ABD’nin GSYİH’sı, dünyanın 2 numarası olan Çin’inkinden %40 daha fazla

PD ÖZEL

ABD’nin 2022’deki gayri safi yurtiçi hasılası, dünyanın 2 numarası olan Çin’inkinden %40 daha fazlaydı. Daha da çarpıcı olanı, ABD’nin GSYİH’sı, sonraki en büyük iki iktisat olan Japonya ve Almanya’nın beş katından bile fazla oldu!

Japonya ve İngiltere’nin resesyona girdiğine dair son haberler ABD ile bu ekonomiler ortasındaki uçurumu vurgularken, Çin de kendi ekonomik zorluklarıyla karşı karşıya kaldı. 2022 yılında dünyanın en büyük 8. iktisadına sahip olan Rusya uygulanan yaptırımlar nedeniyle 2023 yılında listeden düşerek yerini İtalya’ya bıraktı.

SN ÜLKE 2023 GSYİH USD
1 ABD $ 26.9 trilyon
2 Çin $ 17.7 trilyon
3 Almanya $ 4.4 trilyon
4 Japonya $ 4.2 trilyon
5 Hindistan $ 3.7 trilyon
6 İngiltere $ 3.3 trilyon
7 Fransa $ 3 trilyon
8 İtalya $ 2.2 trilyon
9 Brezilya $ 2.13 trilyon
10 Kanada $ 2.12 trilyon
Kaynak: IMF

reklam

UZMANLARDAN ‘MUCİZE’ YORUMU

COVID-19 salgınının ortaya çıkmasının akabinde ABD iktisadının dayanıklılık gücü birçok iktisat uzmanı tarafından bir mucize olarak tanımlandı.

2023’te alınan etkileyici bir sonuçta, sağlam bir işgücü piyasasının varlığı ve ABD’nin yeni işletmeler ve teknolojiler yaratmadaki dinamik tabiatı tesirli oldu. Ayrıyeten pandemi sırasında verilen büyük finansal teşvikler de bu sonuçta tesirli oldu. Tüm bunların sonucunda ABD iktisadı geçen yıl %2,5 oranında büyüdü.
Buna karşılık Japonya, zayıf iç tüketim nedeniyle 2023’ün son çeyreğinde iktisadının daraldığını gördü. İngiltere’de, yüksek faiz oranları ve düşük üretkenlik düzeyi, ülke iktisadının ortalamanın altında bir performans göstermesine neden oldu.

ABD İŞ GÜCÜNDE GÖÇE GÜVENDİ

Amerika’da nüfusun yaşlanmasına ve “baby boomer” emekliliklerinin pandemi sırasında işgücü piyasasını olumsuz etkilemesine karşın, ülkenin hala Avrupa’daki muadillerine nazaran daha elverişli bir demografiye sahip olmasının rolü büyük oldu.

Biden idaresinin en çok eleştirildiği bahis olan yasadışı göç, geçen yıl ABD işgücü piyasasının artmasına neden oldu.

FARKLI TEŞVİK TERCİHLERİ ORTADAKİ MAKASI AÇTI
COVID-19’un ortaya çıkmasından çabucak evvel ABD iktisadı %8,2, Euro Bölgesi %3,5 ve Japonya %2,8 büyümüştü.

Pandemi sırasında ABD Kongresi teşvik parasını direkt tüketicinin eline sayarken, Avrupa Birliği geri dönüşü daha vakit alan altyapı yahut öteki sistemsel yatırımları önceledi. Bu da ortadaki makasın açılmasına neden oldu.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/abd-nin-gsyih-si-dunyanin-2-numarasi-olan-cin-inkinden-40-daha-fazla/307258

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!