reklam

ABD’den Venezuela’ya yaptırım kararı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller Salı günü yaptığı açıklamada, Venezuela’da başkanlık seçimlerine muhalefet adaylarının katılmasının yasaklanması sebebiyle ABD’nin Venezuela’nın altın, petrol ve doğalgaz bölümüne yönelik yaptırımlarını tekrar uygulayacağını belirtti.

Venezuela Petrol Bakanı Pedro Tellechea, Caracas’ta düzenlenen bir hükümet etkinliğinde gazetecilere verdiği demeçte, Venezuela’nın ABD yaptırımlarının tekrar uygulanması dahil her türlü senaryoya hazır olduğunu söyledi. Tellechea, “Her türlü durumla yüzleşmeye hazır güçlü bir sanayi bulacaklar.” tabirlerini kullandı.

Venezuela Ulusal Meclis Lideri (AN) Jorge Rodriguez, Venezuela Yüksek Mahkemesinin (TSJ), muhalefetin Devlet Lideri adayı Maria Corina Machado hakkında 15 yıl siyasi yasak cezasını onamasının akabinde ABD’nin yeni yaptırım tehdidine cevap vermişti.

Basın mensuplarına açıklamada bulunan Rodriguez, “Önümüzdeki günlerde ülkemize yönelik, (Washington) onların alacakları tek taraflı kararları yakından takip edeceğiz. Bize yönelik uygulanan tüm yaptırımların kaldırılmasını istiyoruz. Şayet aksi bir durum olursa karşılığımız sert ve kararlı olacak.” tabirini kullanmıştı.

reklam

ABD hükümetinden hafta sonu yapılan açıklamada, TSJ’nin muhalif başkanlarla ilgili aldığı siyasi men kararını “derin tasa verici” olarak vurgulanmış ve Venezuela’ya yönelik yaptırım siyasetinin gözden geçirileceği bildirilmişti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/abd-den-venezuela-ya-yaptirim-karari-2346531

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!