reklam

ABD’de imalat dalı Şubat’ta da ivme kaybetti

UABD’de imalat kesimi Şubat ayında da ivme kaybetti. ISM imalat endeksi Ocak ayındaki 49,1’den 47,8’e geriledi.

PMI endeksi böylelikle 16 ay üst üste 50’nin altında kalarak dalda daralma olduğunu gösterdi. Bu düşüş, 2000-2002 devrinde beri en uzun müddetli düşüş serisi oldu.

Üretim endeksi Şubatta aylık 2 puan azalışla 48,4’e, istihdam endeksi 1,1 puan gerileyerek 45,9’a indi. Yeni siparişlere ait endeks de 3,3 puan azalarak 49,2’ye düştü.

Bu periyotta imalat endüstrisinin 8 alt dalında büyüme kaydedilirken 7 bölümde daralma yaşandı. Giysi, deri ve ilgili eserler; metalik olmayan mineral eserler; birincil metaller; plastik ve kauçuk eserler; fabrikasyon metal eserler; kimyasal eserler; çeşitli imalat eserleri ile ulaşım araçları bölümlerinde büyüme görülürken, daralma kaydedilen dallar, mobilya ve ilgili eserler; makineler; ahşap eserler; bilgisayar ve elektronik eserler; yiyecek, içecek ve tütün eserleri; kağıt eserleri ile elektrikli ekipmanlar, aletler ve bileşenleri olarak sıralandı.

reklam

S&P Küresel’in imalat sanayi PMI verisinde üst taraflı revizyon

Öte yandan, S&P Küresel de şubat ayına ait imalat sanayi son PMI bilgilerini açıkladı.

Şubat ayı imalat kesimi PMI verisi 1,5 puan artarak 52,2 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, ABD imalat dalında Temmuz 2022’den bu yana en süratli güzelleşmeye işaret etti.

Geçen aya dair öncü datalarda 51,5 olarak açıklanan endeks, ocak ayında ise 50,7 pahasını almıştı.

PMI datalarının 50 ve üzerinde pahalar alması bölümde genişlemeye, 50’nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/abdde-imalat-sektoru-subatta-da-ivme-kaybetti-2348574

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!