reklam

ABD’de enflasyon beklentisi üç yılın en düşük düzeyinde

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, Şubat ayına ilişkin Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını yayımladı.

Yaklaşık 1300 hanehalkının iştirakiyle gerçekleştirilen anketin sonuçlarına nazaran, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi, Şubat ayında değişim göstermeyerek yüzde 3 oldu. Böylelikle kısa vadeli enflasyon beklentisi, Ocak 2021’den bu yana en düşük düzeyinde kalmaya devam etti.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan medyan enflasyon beklentisi, tıpkı periyotta yüzde 2,4’ten yüzde 2,7’ye, 5 yıllık süreci kapsayan medyan enflasyon beklentisi de yüzde 2,5’ten yüzde 2,9’a çıktı.

Hanehalkı harcamalarındaki artışa ait beklenti Şubat’ta 0,2 puan artışla yüzde 5,2’ye yükselirken, hanehalkı gelirindeki artışa ait beklenti ise değişim göstermeyerek yüzde 3,1 oldu.

reklam

Bu devirde maliyetlerde artış beklentisi akaryakıt için yüzde 4,3’e çıkarken, besin fiyatlarına dair artış beklentisi yüzde 4,9’da sabit kaldı. Maliyetlerde artış beklentisi sıhhat için yüzde 6,8’e, üniversite eğitimi için yüzde 5,8’e, kira için yüzde 6,1’e geriledi.

Sağlık harcamalarına ait artış beklentisi Eylül 2020’den, kira harcamalarına ait artış beklentisi de Aralık 2020’den bu yana en düşük düzeyini kaydetti.

ABD’de Şubat ayı enflasyonu yarın açıklanacak

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Ocak’ta aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 3,1 artmıştı.

Ülkede yarın açıklanacak Şubat ayı enflasyonuna ait piyasa beklentisi, aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 3,1 olması istikametinde.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/abd-de-enflasyon-beklentisi-uc-yilin-en-dusuk-seviyesinde-2349177

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!