reklam

ABD’de bankacılık bölümünün kârı yüzde 44 azaldı

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan (FDIC) yapılan açıklamada, 4 bin 587 ticari banka ve tasarruf kurumunun net kârının geçen yıl yüzde 2,3 düştüğü bildirildi.

Sektörün net kârının 2023’te 256,9 milyar dolara gerilediği kaydedilen açıklamada, lakin kârın pandemi öncesi bildirilen düzeylerin epey üzerinde gerçekleştiğine dikkati çekildi.

Açıklamada, bölümün kârının geçen yılın dördüncü çeyreğinde yaklaşık yüzde 44 azalarak 38,4 milyar dolara indiği belirtilerek, bu düşüşün yüksek faiz dışı sarfiyatlar ve karşılık sarfiyatları ile düşük faiz dışı gelirlerden kaynaklandığı söz edildi.

Yurt içi mevduatların geçen yılın son çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 1,1 artışla yaklaşık 187 milyar dolara çıktığı belirtilen açıklamada, bunun yedi çeyrektir kaydedilen birinci artış olduğu anlatıldı.

reklam

FDIC Lider Vekili Martin Gruenberg, mevzuya ait değerlendirmesinde, bankacılık dalının, 2023’ün başlarında yaşanan likidite gerilimi devrinin akabinde direnç gösterdiğini söz etti.

Ekonomik ve jeopolitik belirsizlik, enflasyonist baskılar, piyasa faiz oranlarındaki oynaklık ve kimi bankaların ticari gayrimenkul portföylerinde ortaya çıkan sıkıntıların bankacılık dalı açısından kıymetli aşağı istikametli riskleri oluşturduğunu bildiren Gruenberg, FDIC’nin finansman ve çıkar baskılarıyla birlikte bu bahislere dikkat etmeyi sürdüreceğini belirtti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/abdde-bankacilik-sektorunun-kri-yuzde-44-azaldi-2348983

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!