reklam

ABD, Hamas’ın ateşkes teklifini “ihtiyatlı iyimserlikle” karşıladı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İrtibat Danışmanı John Kirby, günlük basın brifinginde Gazze’deki son durumu basın mensuplarına kıymetlendirdi.

Kirby, Hamas’ın sunduğu yeni ateşkes teklifini “Bu teklif, bizim üzerinde son birkaç aydır çalıştığımız mutabakatın hudutları içinde.” kelamlarıyla yorumladı.

Katar’a giden diğer bir delegasyonun da olduğunu ve süreksiz ateşkes için uğraşların ağırlaştığını vurgulayan Kirby, bunun memnuniyet verici olduğunu ve bir an evvel ateşkese varılmasını umduklarını belirtti.

“Bu süreç olumlu bir tarafta seyrederken ihtiyatlı iyimseriz lakin iş bitti manasına gelmiyor, sonuna kadar sürecin içinde olmalıyız.” sözünü kullanan Kirby, ateşkes mutabakatına varılmasıyla rehinelerin özgür bırakılması ve Gazze’ye acil insani yardımların girmesinin mümkün olacağını tabir etti.

reklam

Blinken’dan ateşkesle ilgili açıklama

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da İsrail ile Hamas’ın sundukları ateşkes teklifleri ortasındaki farkı kapatabilmek için ağır halde çalıştıklarını söyledi.

Avusturyalı mevkidaşı Alexander Schallenberg ile Viyana’da görüşen Blinken, Gazze’deki krize ve ateşkes sürecine ait, “İsrail, Katar ve Mısır ile ortadaki boşluğun kapatılması ve bir mutabakata varılması için ağır halde çalışıyoruz.” tabirini kullandı.

Hamas’ın, Gazze’de ateşkes için arabuluculara sunduğu teklifin, her biri 6 hafta sürecek 3 etaptan oluştuğu belirtilmişti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/abd-hamas-in-ateskes-onerisini-ihtiyatli-iyimserlikle-karsiladi-2349474

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!