reklam

AB ülkelerinde arabalara kara kutu mecburiliği geliyor

Avrupa Birliği ülkelerinde temmuzdan itibaren geçerli olacak düzenleme, M1 kategorisindeki sekiz koltuklu arabaları, pick-up kamyonetleri ve vanları içeren 3 bin 500 kilogramın altındaki yüke sahip N1 sınıfı araçları kapsayacak.

27 ÜLKEDE GEÇERLİ OLACAK

Bu yeni düzenleme, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç üzere 27 ülkede geçerli olacak.

EDR sistemi, araçların hava yastığı sistemine gömülü olacak ve isteğe bağlı olarak kapatılamayacak. Hava yastığı ve emniyet kemeri sensörleri tetiklendiğinde EDR devreye girecek. Ayrıyeten aracın kaputu açıldığında, yatayda ya da dikeyde suratı 0,15 saniyede saatte 8 kilometreden fazla arttığında sistem devreye girecek.

reklam

Kara kutular, sürat, fren, durum, aracın titreşimi, ve gömülü güvenlik sistemleri bilgilerini toplayacak. Acil bir durum tespit edildiğinde araç, zarurî eCall sistemiyle yardım çağırabilecek. EDR, araç datalarını yüksek isabetlilikle kaydedecek ve bu datalar yalnızca acil durumlarda yetkililer tarafından erişilebilecek formda korunacak. Bu sayede, şoföre ilişkin bilgilerin kapalılığı korunmuş olacak.

ABD’DE DE YASA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

ABD’de de bu aygıtların 2012’de mecburî hale getirilmesi konusunda yasa teklifi verildi lakin teklif 2019 yılında geri çekildi. 2022 itibariyle yana yeni bir yasa üzerinde çalışmalar devam ediyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/ab-ulkelerinde-otomobillere-kara-kutu-zorunlulugu-geliyor/304965

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!