reklam

AB, Apple-Epic Games uyuşmazlığını inceleyecek

Avrupa Birliği (AB) Komitesinin İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, AB Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında, katı kurallara tabi olan geçit denetçisi pozisyonundaki şirketlerin, geliştiricileri susturma tehdidinde bulunamayacağını belirtti.

Breton, ilgili AB ünitelerine Apple’ın Epic Games’in geliştirici hesabını feshetmesinin öncelikli olarak incelenmesi talimatını verdiğini bildirdi.

DSA kapsamında Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta ve Microsoft olmak üzere 6 şirket geçit denetçisi olarak sınıflandırıldı. Bu teknoloji şirketleri ve dijital platformlar, başkalarından daha katı kurallara tabi tutulmaya başlanırken, bölümlerinde haksız rekabet etmelerini önleyecek tedbirler uygulamaya girdi.

Geçit denetçisi pozisyonundaki firmaların kuralları ihlal etmeleri halinde çok yüksek para cezaları uygulanabiliyor.

reklam

Apple, bu hafta Fortnite görüntü oyununu da yapan Epic Games’in Avrupa’da iPhone ve iPad’lere yönelik kendi çevrim içi pazarını başlatmasını engelledi.

Epic Games, Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google’ın uygulama için ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı sunmuştu. Epic Games’in alternatif ödeme altyapısı ile Apple ve Google’ın kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle, uygulama marketlerinden kaldırılmıştı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/ab-apple-epic-games-anlasmazligini-inceleyecek-2349026

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!