reklam

97 Türk hazır giysi firması Paris’e çıkarma yaptı

featured

Giyim ve aksesuar üreticilerinin Avrupa’daki en kıymetli fuarlarından biri olan Texworld Paris bugün kapılarını açtı. 7 Şubat’ta sona erecek olan fuar, dünyanın dört bir yanından dokumacılık, moda, kumaş, mesken dokumacılığı ve dericilik üzere kesimlerden çok sayıda alıcı ve profesyoneli ağırlıyor.

Fuara bu yıl 97 Türk firması iştirak sağlarken, Türkiye böylelikle 19 ülke içinde fuarın ikinci büyük iştirakçi ülkesi oldu. Paris Expo Porte de Versailles Stant Merkezi’nde düzenlenen fuarı, 3 gün boyunca binlerce profesyonel ziyaretçinin ziyaret etmesi bekleniyor. Kumaş ve aksesuar dalının dünyadaki buluşma noktalarından biri olan Texworld Evolution Paris’in Türkiye Ulusal İştirak tertibini ise İstanbul Ticaret Odası (İTO) yapıyor. Bu alanda 76 firma tanıtımlarını yaparken, kişisel olarak ise 21 firma fuara katılıyor.

“TÜRK FİRMALARI GLOBAL ALICILARA İNOVATİF ÜRETİM UZMANLIĞINI SERGİLİYOR”

İTO Lideri Şekib Avdagiç, fuar kapsamında yaptığı açıklamada Texworld Paris’in moda sanayisinden binlerce iştirakçiyi yılda iki kere Paris’te bir ortaya getirdiğini söyledi.

reklam

Türkiye’nin moda sanayisinin en değerli tedarik noktaları ortasında bulunduğunu bildiren Avdagiç, “Tekstilde Türkiye modası yükseliyor. Paris’te Türk firmalarının en kreatif ve kaliteli eserlerini geniş bir eser yelpazesi ile sunmalarından memnuniyet duyuyoruz.” dedi. Avdagiç, Türkiye’nin dokuma ve ham hususları ihracatının 2023 yılında 11,6 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, “Tekstil ve ham husus ihracatımızda 27 AB ülkesinin hissesi yüzde 40’a yakın. Dokumacılıkta en değerli birinci üç pazarımız ise İtalya, Almanya ve ABD.” bilgisini verdi.

Texworld Paris’in moda kesiminde Avrupa’nın değerli vitrinleri ortasında bulunduğuna dikkati çeken Avdagiç, “Tekstil ve hazır giysi sanayileri bedel zincirinde yer alan Türk firmaları Avrupa moda dalında kıymetli bir rol oynuyor. Bugün bulunduğumuz fuar da bu rolün altını çiziyor. Gerek İTO’nun düzenlediği Türkiye ulusal iştirak alanında gerekse fuara ferdî katılan Türk firmaları, ilkbahar-yaz 2025 koleksiyonlarını geliştirmek isteyen global alıcılara, inovatif üretim uzmanlığını sergiliyor.” diye konuştu.

“AYAK UYDURAMAYANLAR, YARIŞTAN DÜŞECEK”

İTO Lideri Avdagiç, her bölümde olduğu üzere dokuma ve hazır giysi dallarında markalaşmanın değerli olduğunu lisana getirdi.

Markalaşma ve katma kıymetli üretimin, ihracatçıların tek çıkış yolu olduğuna işaret eden Avdagiç, şunları kaydetti:

“Bizi en çok gururlandıran öge, firmalarımızın katma bedel üretebilme kabiliyetidir. Bütün kapasitemizi bu stratejiye yönlendireceğiz. Lojistik imkanımızı devreye alarak, nitelikli yatırımı ülkemize çekmeye odaklanmalıyız. Zira içinde bulunduğumuz yüzyılın en kıymetli özelliği, ebediyen yenilikçilik, ebediyen ileri teknoloji, ebediyen yeni dizayndır. Buna ayak uyduramayanlar, yarıştan düşecek. Son yıllarda dünyada yeşil tasarım konsepti öne çıkıyor. Yeşil tasarım bize dokumada ve tüm dallarda sürdürülebilirliği mümkün kılacak bir bakış açısı kazandırıyor. Yeşil tasarım unsurlarını uygulamayı seçen şirketler, atığı azaltmanın, kaynakları yine kullanmanın, eser ve materyalleri geri dönüştürmenin yollarını bulabilirler.”

“(TEKSTİL İHRACATINDAKİ DÜŞÜŞ) MAÇ DEVAM EDİYOR, BU BİR GÜNLÜK OLAY DEĞİL, UZUN VADELİ BİR STRATEJİ”

Tekstil ihracatındaki düşüşe işaret eden Avdagiç, “Ocak ayında da bir kayıp var. Bu bir yerde duracak. İhracata ait öbür ögelerin ihracatçıların lehine dönmesi lazım.” dedi.

Kızıldeniz’de yaşanan tansiyonun bilhassa tedarik kaynağı olarak Çin’i ve Uzak Doğu’yu önceliklendiren firmalar için meşakkat oluşturduğunu belirten Avdagiç, kalite, performans ve üretim manasında bugüne kadar çok güzel performans gösteren Türk firmalarının tekrar hatırlanır olduğunu kaydetti.

Avdagiç, Türk ihracatçısının maliyet baskısını hissetmeye devam ettiğinin altını çizerek, “Bizim emek ağır bölümlerde rakiplerimize nazaran maliyetlerimiz daha yüksek. Bu bir gerçeklik ve bunu dikkate alarak daha kaliteli, katma pahası yüksek, etrafa hassas ve teknolojik eserler yapmalıyız. Avrupa’nın en çok üzerinde durduğu husus geri dönüşüm. Yeni regülasyonlar da geliyor. Bu süreçlere rakiplerimiz ahenk sağlıyor fakat maç devam ediyor, bu bir günlük olay değil, uzun vadeli bir strateji. Üreticilerimiz de tüketim noktasına olan yakınlıklarını dikkate alarak avantajlarını müdafaaya devam edecek. Bu milletlerarası fuarlar hem rakiplerini görme hem müşteri beklentilerini manaya açısından değerli bir platform” formunda konuştu.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/97-turk-hazir-giyim-firmasi-paris-e-cikarma-yapti/305587

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!