reklam

10 vilayette marketlerde fahiş fiyat kontrolü

Düzenli olarak market kontrollerini sürdüren Bakanlık, yaklaşan ramazan ayı hasebiyle bu kontrollerini sıklaştırdı.

Bu kapsamda Bakanlık gruplarınca Ankara, İstanbul, Adana, Mersin, Bursa, Antalya, Konya, İzmir, Kocaeli ve Kayseri’deki marketlerde eş vakitli fahiş fiyat ve etiket kontrolü yapıldı.

Ekipler, bilhassa temel besin ve temel gereksinim eserlerine yönelik etiketleri inceledi. Kontrollerde, eserlerde fahiş fiyat olup olmadığına, eserin etiket fiyatı ile kasa fiyatı ortasında fark bulunup bulunmadığına, etiketlerdeki eser fiyatının son değişim tarihi ile evvelki fiyatı üzere bilgilere bakıldı.

Meyve ve zerzevat reyonunda da eserlerin menşei ve geliş fiyat bilgisi Hal Kayıt Sistemi (HKS) üzerinden denetim edildi.

reklam

Ankara Ticaret Vilayet Müdür Vekili Elif Tan, Ankara’da bir markette gerçekleştirilen kontrolün akabinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fiyat etiketi ve haksız fiyat artışlarıyla ilgili kontrol yaptıklarını söyledi.

Marketlerde bilhassa fiyat etiketlerini incelediklerini aktaran Tan, “Etiketlerde, malın ünite fiyatı, satış fiyatı ve üretildiği yer üzere ögelerin olup olmadığına, ayrıyeten eserin raf ve kasa fiyatının ahengine bakıyoruz. Ayrıyeten fahiş fiyat artışları ile ilgili kontrollerimiz de var.” dedi.

Tan, resen ve şikayet üzerine kontrol yaptıklarını belirterek, kelamlarına şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımızın gösterdiği ‘Türkiye Yüzyılı’ amacının temel taşlarından ‘Ticaret Yüzyılı’ hedefleri doğrultusunda Ticaret Bakanlığı olarak ramazan ayı öncesinde fahiş fiyat artışlarının olumsuz tesirlerinden tüketicileri korumak ve fiyat etiketlerinde yer verilen aldatıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetinin önüne geçebilmek için yaygın ve ağır kontrollere devam ediyoruz.”

BÜYÜK BESİN TOPTANCILARI DA DENETLENDİ

İstanbul Ticaret Vilayet Müdürü İsmail Menteşe ve beraberindeki takım de Kağıthane’de bulunan birtakım marketlerde kontrol gerçekleştirdi.

Ramazan ayı öncesinde eser fiyatlarını denetim ettiklerini tabir eden Menteşe, “Yaklaşık üç haftadır İstanbul’daki büyük besin toptancılarını denetliyoruz. Oradaki eserleri inceledik. Perakendede de temel besin hususları başta olmak üzere ramazan ayında ağır tüketilecek eserlere yönelik hem etiket hem fahiş fiyat kontrolü yapıyoruz.” dedi.

Menteşe, denetimler esnasında eserin fiyat değişim tarihi ile şu an ki satış fiyatına da dikkat ettiklerine işaret ederek, “Son 2-3 ay içerisindeki fiyat hareketleri ve bugünkü fiyat hareketlerini karşılaştırıp, burada bir anormallik gördüğümüzde Bakanlığımızdaki Haksız Fiyat Kıymetlendirme Şurasına gönderiyoruz. Orada da bu firmaya farklı meblağlarda idari para cezaları uygulanıyor. Şu anda 150 yeni denetmen arkadaşımız İstanbul’a geldi. Ramazana kadar eğitimleri devam edecek. Ramazan ayı öncesinde başlattığımız bu kontrollere, ramazan ayı boyunca da ağır halde devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların alışveriş yaparken etiket üzerindeki fiyat değişim tarihine bakmasını tavsiye eden Menteşe, rastgele bir olumsuz durumla karşılaşanların e-Devlet ve “Alo 175 Tüketici İstişare Hattı” üzerinden kendilerine şikayette bulunabileceklerini bildirdi.

DENETİMLER ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Mersin Ticaret Vilayet Müdürü Ferhat Sümer de kent genelinde market kontrollerinin aralıksız sürdüğünü söyledi. Tespit ve inceleme sonuçlarının tutanakla kayıt altına alındığını aktaran Sümer, “Fiyat etiketlerinde yer verilen göstermelik, aldatıcı ve aldatıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetiyle çabamıza devam ediyoruz. Hem masada hem de alanda, yaklaşan ramazan ayı öncesi gerçekleştirdiğimiz ağır kontrollerimiz sürüyor.” tabirlerini kullandı.

Adana Ticaret Vilayet Müdürü Hüseyin Gödelek de kontrollerin akabinde yaptığı açıklamada, “Bakanlığımızın 81 vilayette eş vakitli başlatmış olduğu haksız fiyat artışı ve fiyat etiketi kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu maksatla raflarda fiyat etiketi bulunup bulunmadığı, eserin raftaki ve kasadaki fiyatında rastgele bir uyumsuzluk olup olmadığı konusunda incelemelerde bulunuyoruz.” dedi.

Kayseri Ticaret Vilayet Müdür Vekili Gazi Dinçaslan, gerçekleştirdikleri kontrole ait değerlendirmede bulunarak, “Bir taraftan haksız fiyat artışları başka taraftan da fiyat etiketlerinde yer verilen aldatıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetleriyle faal uğraşımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

Bursa Ticaret Vilayet Müdürü İsmail Aslanlar, ramazan ayı öncesi kontrollerin sıklaştırıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın gösterdiği ‘Türkiye Yüzyılı’ gayesinin temel taşlarından ‘Ticaretin Yüzyılı’ gayeleri doğrultusunda fahiş fiyat artışlarının olumsuz tesirlerinden vatandaşlarımızı korunmak için faal çabamızı sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Konya Ticaret Vilayet Müdürü Mustafa Çağlayan ve vilayet müdürlüğü grupları de Konya’nın Selçuklu ilçesindeki marketlerde kontrolde bulundu. Çağlayan, yaklaşan ramazan ayı öncesinde kontrolleri ağırlaştırdıklarını, tüm kentte kontrol çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Antalya Ticaret Vilayet Müdürü Halil Özşahan da fahiş fiyat artışlarının olumsuz tesirlerinden vatandaşları korumak için uğraş gösterdiklerini lisana getirerek, marketlerdeki reyonları tek tek gezerek fiyatları incelediklerini aktardı. Özşahan, kontrollerde bir usulsüzlük tespit edilmesi halinde ceza uyguladıklarını kaydetti.

“ASLA GEÇİT VERİLMEYECEK”

Kocaeli Ticaret Vilayet Müdürü Veysi Uzunkaya, tüketicilerin, tacirin ve esnafın korunması niyetiyle ülke genelinde Ticaret Bakanı Ömer Bolat, il genelinde de Vali Seddar Yavuz’un talimatları doğrultusunda fiyat etiketi, haksız fiyat artışı, kasa ve raf fiyatı ortasındaki farkların denetlenmesine yönelik çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Denetimlerin devam edeceğini tabir eden Uzunkaya, “Özellikle yaklaşan ramazan ayında hem besin toptancıları hem marketler üzerinde ağır kontrolümüz devam edecektir. Bu kontrollerimiz yalnızca tüketicimizin korunmasına yönelik değil, dürüst, basiretli tacirlerimizin de haklarını müdafaaya yönelik olacaktır. Kontroller kimseye ziyan vermek için değil, tam bilakis tacirimiz, esnafımız ve tüketicimizin haklarını aşikâr ölçülerde muhafazaya yöneliktir. Bu manada haksız fiyat artışlarına ya da fahiş fiyata yeltenecek tacirimize ve esnafımıza asla geçit verilmeyeceğini buradan ilan etmek istiyoruz.” diye konuştu.

İzmir’de de Alsancak semtindeki bir zincir marketin şubesini denetleyen takımlar, fahiş fiyat, satıştan kaçınma, etiket ve kasa ortasında fiyat farkı olup olmadığına yönelik incelemelerde bulundu. İzmir Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri, günde en az 5 takımla kent genelinde 50-60 işletmede kontrol yaptıklarına işaret etti. Kontrollerde mevzuata terslik tespit edilmesi durumunda işletmelere idari para cezası uygulandığı bildirildi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/10-ilde-marketlerde-fahis-fiyat-denetimi/307549

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!